Nejvyšší slovenské pohoří je nejnavštěvovanějším koutem našich východních sousedů. Potvrzují to statistické údaje, které monitorují turistický ruch na Slovensku řadu let. K úpatí štítů majestátných velehor míří turisté ze všech koutů Evropy, aby tu prožili neopakovatelné chvíle v náruči panenské přírody.
Panenská příroda
V tomto kontextu lze hovořit bez nadsázky, neboť je většina plochy pohoří přísně chráněna v rámci Tatranského národního parku. Smíte se tu pohybovat pouze po vyznačených cestách a většina lidí tento příkaz také respektuje. Do hor se na náročné túry obvykle vydávají lidé skromní, s kladným vztahem k přírodním krásám, i když se tu a tam najde nějaký neurvalec, ostatně jako všude jinde.
Je zde vyznačeno několik desítek zajímavých tras na celodenní nebo polodenní výlety a jedním z nejpůsobivějších je putování k vodopádu Skok, ke třem horským plesům a vyhlídka nad Soliskem a Štrbským Plesem.
Bystré sedlo
Máte-li již „v nohách naběháno“ a natrénováno, vydejte se na výstup podél říčky Mlynica ze Štrbského Plesa směrem k Capiemu plesu. Trasa je značena žlutou turistickou značkou, zpočátku směřuje lesem, který později vystřídá porost kosodřeviny. Zprvu schůdný terén pak zvyšuje svůj sklon u vodopádu Skok, jsou tu instalované přidržovací řetězy. Terén je kaskádovitý, nejprve vás přivítá Pleso nad Skokom, v dalším předělu Nízke Kozie pleso a na závěr Capie pleso. Krátkým výstupem završíte stoupání k Bystrému sedlu ve výšce 2300 metrů nad mořem.
Zpět budete ke Štrbskému Plesu směřovat Furkotskou dolinou působivou cestou, která však bývá uzavřena v zimním období a na jaře, otevírá se až v polovině měsíce června. Zpáteční cestu si lze zkrátit sestupem k vrcholu Soliska, případně svezením lanovou drahou. Tím se však ochudíte o nejkrásnější úsek s úchvatným výhledem na největší tatranské pleso. Za dobré viditelnosti odtud dohlédnete do několika stovek kilometrů.