Co je premenstruační syndrom
Je to soubor příznaků, které se objevují po ovulaci a trvají až do menstruace. Jsou to tedy zhruba 2 týdny před menstruací. Příznaky si můžeme rozdělit na psychické a fyzické.
Mezi psychické řadíme:
- podrážděnost
- výkyvy nálad
- úzkost
- plačtivost
- deprese
- vyčerpanost
A mezi ty fyzické řadíme:
- bolest hlavy
- napětí prsou
- pocit plnosti břicha
- nadýmání
- poruchy spánku
- otoky kloubů
- změna libida
Za vše může hormonální nerovnováha
Za vznik těchto příznaků může klesající hladina estrogenů a vzrůstající hladina progesteronu. Než se jejich hladina ustálí můžete na sobě pozorovat některý z výše uvedených příznaků. S příchodem menstruačního krvácení by však měly příznaky samy odeznít. S PMS (premenstruační syndrom) má zkušenosti přibližně 70% žen.
Léčba
V případě opravdu velkých potíží, kdy nejste schopna vykonávat běžné denní činnosti se vydejte raději k lékaři. Ten na základě vyšetření stanoví léčbu. Nejčastěji předepíše hormonální antikoncepci nebo doporučí prášky proti bolesti.
V lehčích případech se zaměřte na tlumení a prevenci příznaků. Jezte pestrou a vyváženou stravu s důrazem na dostatek ovoce, zeleniny a tekutin. Omezte sůl, cukr, alkohol a nikotin. I když byste si nejraději zalezla do postele a celý den nevylezla, vyzkoušejte lehké relaxační techniky jako je například jóga.
Tip: nezapomínejte na dostatek spánku (8 hodin denně)
Na PMS přírodně
Už naše babičky věděly, že na každou neduhu existuje bylinka. Na PMS se doporučuje kontryhel. Každé ráno si z něj připravte čaj. Pokud vás během PMS trápí úzkosti a negativní myšlenky, vsaďte na třezalku. Pomáhá zvládnout psychickou zátěž a právem je nazývána přírodní antidepresivum.
Z homeopatik se v lékárně zeptejte na Lachesis mutus 15 CH nebo Natrum muriaticum 15 CH.
Během PMS odpočívejte, buďte na sebe hodná a neplánujte si žádné velké akce.