Suché rty trápily snad někdy v životě každého z nás. Většinou se tak děje od podzimu do jara, především tedy v chladném období. Co je ale pravdou, tak chladné počasí nemá přímo vliv na suchost rtů. Je to právě časté a střídání teplot, které mají negativní vliv na stav rtů. Neprospívá rtům tedy ani mráz ani horký vzduch. Příčina se jeví ve faktu, že rty neobsahují mazové žlázy jako je tomu na kůži. Posléze kvůli absenci těchto mazových žláz dochází k vysušování rtů, praskání až k bolestivým prasklým koutkům v té nejhorší fázi. Rtům neprospívá především to, když je nadměrně olizuje nebo je vystavujeme do kontaktu s chlorovanou vodou.
Pozor na nevhodnou stravu
Nejen počasí způsobuje rychlé vysušení sliznice a suchost rtů, ale na vině je i jídelníček. V zimním období bývá často zanedbán pitný režim. Člověk by měl vypít dva až tři litry tekutiny denně. Tekutinami v pitném režimu by měly obsahovat čistou vodu pokojové teploty, nechlazené ovocné šťávy či slabý neslazený čaj. V pitném režimu je nutné vynechat chlazené nápoje. Příčina suchých rtů je v absenci vitamínu B2, který bývá v potravinách jako maso, játra, ledviny, mléčné výrobky, vajíčka, luštěniny, špenát, obilniny apod. Rtům škodí alkohol, slané a pikantní potraviny, citrusy, zázvor, skořice apod.
Co s tím?
Snad každý z nás v takovém případě sáhne po balzámu na rty, který nám dodá pocit ochrany. Nicméně pokud jej používáte často, může rtům spíše uškodit. Na vině jsou především balzámy, které obsahují parafín, vazelínu či jiné minerální oleje. Ty totiž naše pokožka neumí vstřebat a namísto kýžené úlevy se pouze vytvoří jakýsi film na rtech, který v konečné fázi způsobí bolestivé koutky. Dbejte na to, aby balzám obsahoval včelí vosk nebo bamacké máslo, jež tento film nevytváří. Z dalších látek je vhodný jojobový olej, mandlový olej, olej z konopných látek, aloe vera či mentol. Všechny tyto látky snadněji proniknou do rtů a zvláční je.