Technika vysokofrekvenčního svařování termoplastů
Tento typ svařování se nazývá i dielektrické svařování případně dielektrické zatavení a používá se pro zatavení termoplastů.
Princip
Podstatou tohoto typu svařování je zahřátí materiálu proudem o vysoké frekvenci mezi 2 elektrodami za působení tlaku. Touto technikou lze svařovat nejen měkčený ale i neměkčený PVC, kopolymery PVC a ostatní materiály, které jsou v kombinaci s PVC (např. různé druhy textilií, papírová lepenka, kartony apod). Svařovací stroj je:
- stacionární,
- s posuvným dvoupolohovým stolem (s pevně upevněnou spodní elektrodou),
- s karuselovým uspořádáním apod.
Elektrické příkony svařovacích strojů jsou v rozmezí 1,5 – několik desítek kW. Hlavními parametry jsou doba působení elektrického pole, tlak a také doba chlazení. Nejvhodnější materiál pro tento typ svařování je PVC, vysokofrekvenčně můžeme svařovat i PVDC, kopolymery, EVA, termopolymery ABS nebo PET. Podle nejnovějších technologií můžeme svařovat i polyolefiny.
Výhody vysokofrekvenčního svařování
- zdrojem tepla je vlastní svařovaný materiál (teplo se nepřivádí zvenčí),
- rychlé svařován (několik sekund),
- spojení obou svařovacích materiálů bez přídavku žádného dalšího,
- teplo je jen v místě svaru (teplo dáváno elektrodami jen na konkrétní místo svaru),
- materiál není teplotou zničen,
- po svaření materiál rychle vychladne,
- pevné svary,
- vysokofrekvenční svařování nahradí šití tam, kde je zapotřebí zajistit nepropustnost materiálu proti vodě.
Nejčastěji se tímto způsobem svařování svařují fólie, tkané/netkané textilie, polymerová vlákna, laminované PVC nebo PUR, protože jde o materiály vysoce pevné a nepropustné proti vodě. Tomu také musí odpovídat i kvalita svařovaných spojů. Z toho vyplývá, že je tento způsob svařování vhodný pro všechny druhy výrobků, u kterých je zapotřebí dodržet nepropustnost vůči vodě.